Kam na moře v Chorvatsku

Pokud jedete na pobřeží, tak moje doporučení je, vybírat si ta místa, kde je pokud možno nejblíž otevřené moře. Čistota vody závisí kolik vody kolem ostrova či pobřeží za jednotku času proteče a tak moje doporučení zní jednoznačně: Vyhněte se kanálům a zaměřte se na pobřeží a ostrovy s co nejlepším přístupem k otevřenému moři. Osobně se mi líbí ostrovy a pobřeží od Murtersko more, tedy Tisno, Murter, dále pak na jich Primošten (nenadarmo se mu říká Primosten, protože stojí přímo k otevřenému moři, nedaleká Rogoznica. Pokud jste ochotni cestovat trajektem, tak rozhodně neopomeňte VIS, říká se že je to nejkrásnější ostrov Jadranu. Dále pak Hvar, Korčula, Dubrovnik a zbytek nechám na Vás. Stačí trochu očima projet mapu. Přeji příjemný pobyt a pěkné počasí na Jadranu.

Když jedeme na lodi, není otázka místa až tak důležitá. Nutno si uvědomit, že s lodí jsme schopni celkem slušne popojíždět a 400km za týden nebývá problém. Takže tuto otázku dekomponujeme na tři oblasti:-)

Vidím dvě nejzajímavější oblasti asi v tomto duchu: Jižní Dalmícii, střední dalmácii a severní variantu

 

1) Střední Dalmácie a ostrovy Kornati

Střední Dalmácie je Šibeník a národní park Kornati. Je zde nepřeberné množství ostrůvků, zátočin, zajímavých míst.
Snad časem dodám nějaké fotky z expedic 2003, 2004 které jsme podnikali právě po Dalmácii.

 

2) Jižní varianta: Ostrovy Hvar, Vis, Korčula, Primošten, Dubrovnik

Vis se propaguje jako nejkrásnější ostrov v Chorvatsku, je nejvíce vystrčený do moře a a Komiža je pravým rybářským přístavem. Na jihu je teplejší počasí a flora je tu obohacena o palmy.  Města jsou povětšinou římská, doporučuju Split a Korčulu. Obrázky najdete ve fotogalerii.

3) Severně, ostrov Molat, Ist, Šilba, Lošinj, Rab

Zajímavá varianta, jel jsem ji letos 2009. Výhodou je kratší doprava ideálně ze Sukošanu.  Na severu je moře trochu chladnější, ceny mírnější, moře na potápění poněkud chudší. Určitě se dá alespoň vyjet na moře a zapotápět se u Veli Ratu.

4) Přeplavby

Přeplavby jsou poměrně náročnější a jel bych je maximálně s partou yachtingu znalých lidí. Zatím jsem nic nejel, takže zůstávám u tradičních rekreačních plaveb kolem pobřeží s veškerým komfortem a převážně turistickým zaměřením plavby.

Tolik k otázce kam na moře v Chorvatsku. Možná časem přidám i nějaké místa a  konkrétní fotky. Kdo zná yachtařskou knížku 777 či vyšší verze, tomu nemá smysl nic popisovat, v příručce je popsáno kolem 1000 marin,a kotvišt.

:-) skipper Jarda

Chorvatská satelitní mapa - přehledová

Přehledová mapka Chorvatska z GoogleEarth:

Přehledová mapa Chorvatska

Výčet chorvatských marín - přístavů

Rovinj, ACI marina ROVINJ
Pula, ACI marina PULA
Pula, marina VERUDA
Krk, marina PUNAT
Zadar, marina TANKERKOMERC
Sukošan, marina DALMACIJA
Biograd, marina KORNATI
west Murter , ACI marina JEZERA
Murter, marina BETINA
Murter, marina HRAMINA
Vodice, ACI marina VODICE
Šibenik, marina MANDALINA
Primošten, marina KREMIK
Rogoznica, marina FRAPA
Marina u Trogiru, marina AGANA
Trogir, ACI marina TROGIR
Split, marina KAŠTELA
Split, ACI marina SPLIT
Split, marina NAVA
Baška Voda Krvavica, marina RAMOVA
Split, ostrov Šolta - marina Rogač
Dubrovník, ACI KOMOLAC
Izola, marina Izola Portorož, marina Portorož