Šíleně žhavá plavba - aneb jachtění po Chorvatsku

Základní data:

Termín: 19.6. - 27.6.2015
Jméno lodi: Kotula
Domovská marina: Zaton (Šibenik), Chorvatsko.
Posádka: Jarda, Luděk, Milda, Robert s Robertem, Robo, Pavel
Zálohy byly ve výši 10 tis.
Napluto mrzkých 140 námořních mil (252 km).

Popis plavby:

Přípravy: Přípravy byly hektické jako vždycky a finální verzi posádky jsme lepili jako vždycky na poslední chvíli. Naštěstí se přidal Pavel a Robert s prckem a doplnili na fullhouse. Doprava dvěma autama přes drobné neshody s GPS kolem Blavy a celkem bez problémů. V Zatonu je nová charterovka, ale s lodí nebyly žádné vážné problémy, až na to, že zakoupená WIFI na palubě nefungovala a tak to bylo bez internetu. Ke cti pronájemcům, že nám na konci plavby vrátili kupní cenu.

Den první - sobota: Vypluli jsme v sobotu kolem půl šesté. Poo deváté jsme skončili na Male Stupici na ostrovu Žirje. Napluto 15NM. Krom asi hodinky na plachty jsme motorovali.

Den druhý - neděle: Vyrazili jsme po jedné hodině. Směr Primoštěn. Plavba z velké části na vítr, který nám šel z levoboku v síle 12-20 uzlů. Kolem půl páté jsme dorazili do zátoky v Primoštenu. Nějak jsme nestíhali stáhnout plachty a tak jsme mezi bojemi ještě defacto plachtili. Bóje byly plné a skončili jsme na kotvě. Večerní návštěva města. Upluto 10NM.

Pondělí:  V Primoštenu jsme před polednem vytáhli kotvu a vydali se na moře. Nějaký čas jsme strávili na kotvě u zátoky ve Starem Trogiru a navečer jsme se vydali k hospodě u Šešula na Šoltě, kde jsme se potkali s lodí známých jménem Anjelica. Plán byl otestovat Jetsurfy, ale místní byli celkem proti řádění dvoutaktů na vodě a prkna jsme nevytáhli. Upluto 20 NM.

Úterý: Dlouho jsme vyčkávali, klábosili s posádkou Anjelicy a řešili jestli vůbec vyjedeme. Kolem třetí odpoledne jsme se odvázali a vydali na cestu. Asi za tři hodiny jsme skončili na Brači v zátoce Lučica. Je tam vyhlášená hospoda a na Vis nedaleko. Upluto 14 NM.

Středa: Počasí nic moc. Ráno prší. Před jednou vyrážíme směr Vis. Kolem 14 hodiny se počasí trochu roztrhalo. Nakonec jsme zakotvili v marině Palmižana. Upluto 12 NM.

Čtvrtek: Dnes jems si dali za cíl něco uplout. Vis jsme již zavrhli, abychom se nemuseli na sílu vracet jen v pátek. Vyrazili jsme před jedenáctou. Začátek byl na motor, ale po jedné se zvedl vítr a loďka začala plout krásně na vítr. Do šesti hodin nám to vytrželo a pluli jsme si rychlostí kolem 4-5 uzlů. Kolem šesté vítr zhasl a na motor jsme dojeli do Rogoznice na městské molo. Večer jsme si dopřáli společnou večeři z lodní kasy a pochutnali si na plodech moře a zkrátka každý kdo si co vybral. Upluto 42 NM, celkem 9 hodin plavby, z toho asi 4 na motor.

Pátek: V pátek jsme z Rogoznice směr Primošten. Nepříjemné vlny, protivítra a moc toho nefoukalo a jeli jsme na motor. V plánu bylo nespěchat, mílí už moc nezbývalo, takže jsme v Primoštenu zůstali na bóji a ponakupovali dárečky z města, udělali oběd a po třetí hodině odpoledne jsme vyrazili směr domovská marina - směr Šibenik. Kolem osmé večer jsme byli v Zatonu. Kulturní program vyšperkoval Robo, kdy bavil všechny na palubě i v přístavu. Upluto 27NM.

Ráno v sobotu jsme předali loď bez ztráty kytičky a završili sjme tak červnovou dovolenou roku 2015. Přibyly nové tváře a námořníci co se jistě zúčastní dalších jachtařských akcí.

Děkuji všem za účast a těším se na další plavby.

Společná fotka:

 

PS: Na datum na fotce nehleďte, jen si to někdo nenastavil. Skutečně to bylo 2015, konkrétně v Rogoznici na městském mole.

Hrubý přehled trasy je zde: