Trasa, deníček a fotogalerie z lodi Martina

1. den: Cesta do Chorvatska, z mariny na Zlarin

Cestu do Chorvatska jsme nějak přežili a z Šibeniku, domovské mariny Mandaliny, jsme se k večeru vydali na blízký ostrov Zlarin. Pohodová plavba, kde příjemným osvěžením byl i párek delfínů těsně před západem slunce. Bohužel na fotkách je tentokráte nenajdete, více štěstí jsme později.

Fotky: Fotogalerie pátek a sobota

2. den: Krásné počasí, zaďák, koupačka a cesta na Pakleny

Počasí příznivé, vítr víceméně v zádech a trochu se začly zvedat vlny. Teplota moře, sluníčko i vzduch prima a tak jsme si užívali koupačky na laně, na fendru i bez ničeho jen tak v širém moři, když Michal předváděl jak to jde i bez držení a výsledkem byl můž přes palubu se vším všudy. Na záznamu trasy z GPSky jde vidět cca 15 metrová otočka MOB, kterou jsme podnikali na záchranu člena posádky. K večeru jsme dorazili do zátoky u Antonia, vesele si to užili  a nad ránem se probrali do dalšího pěkného dne a zátoky plné krásných lodí a jachtiček.

Fotky: Fotogalerie neděle

Video: Katka se koupe; koupání na laně za lodí; dobrá nálada; první náklony;

3. den: Jedeme na Šcedro

Užíváme sluníčka a jedeme na jih. Vítr pořád v zádech, příjemný yachting a trasa nijak dlouhá. Trochu jsme si s Kotulou nerozuměli, v které zátoce vlastně chtěli kotvit a tak jsme si ji museli objet z jihu a zakotvit z východu, kde však byla bonusově prima místní hospoda. Bohatý večerní program i nápojový lístek kdekomu zamotal hlavu i nohy.

Fotky: Fotogalerie pondělí

4. den: K majáku na protivítr, pak obrat a hurá na Vis

Počasí se tentokráte vyřádilo a ukázalo téměř všechny tváře. Před Visem se vítr zvedl až na 40-45 uzlový vítr (13-15m/s) a to už samozřejmě žádné fotky nevznikaly. Poslední hodinu na Vis už totiž proti cca 1,2 metrovým vlnám na motor nebylo možné foťák na palubu vytáhnout. Co takové řádění způsobovalo uvidíme ve fotogalerii dalšího dne, kde Feďa nafotil i jednu jachtu s ulomeným stěžněm. 

Fotky: Fotogalerie úterý

Video: Honzík se houpe; Honzík se koupe;

5. den: V městečku Vis a kolem Visu

Prošli jsme si městečko a řešili, zda někam vůbec vyrazíme. Nakonec se počasí trochu uklidnilo a vyrazili jsme kolem Visu do zátoky Stinava. Zakotvili jsme v zátoce a vyvázali se proti břehu. Počas sluníčka byla i příležitost na koupání, moře 23°C v pohodě, húř už bylo na studeném vzduchu. K večeru nakonec přišel studený vítr, bouřka i blesky.

Fotky: Fotogalerie středa

6. den: Z Visu zpět na Žirje

Ráno jsme poměrně časně vyrazili na cestu zpátečním směrem. Nečekali jsme nic extra počasí a ani kinedriláci Michal a Katka nečekali a opět vzali prášek. Foukal nám pro změnu vítr různě ze severozápadu a tak jsme jeli na protivítr. Na otevřeném moři opět druhá loď Kotula nabrala náskok, a  přestože vyráželi po nás, byli v zátoce o pár desítek minut dříve.

Fotky: Fotogalerie čtvrtek

Video: Slušnej náklon; náklon v interieru; počasí kolem;

7. den: Koupačka a adrenalinová cesta zpět do Šibeniku

Ranním programem byly Kraťasovo vajíčka, koupání, potápění a únosy člunu. Počasí přálo, moře mělo stále 21°C. Uzrál čas a vyrazili jsme zpět na Šibenik. Jakmile jsme vyjeli zpoza ostrova, trochu nám fouklo a užili jsme si prima náklonů na protivítr. Výhodou byly poměrně malé vlny i při síle větru v poryvech kolem 35 uzlů. Projeli jsme úžinou k Šibeniku, dotankovali plnou nádrž a vraceli se do domovské mariny. Bohatý večerní program zpestřila ženská posádka vedlejší lodi a hovory na téma Aurory ze St. Petersburgu a dračích lodí. Část posádky se vydala směrem k centru Šibeniku. Petr nafotil zajímavé fotky nočního města.

Fotky: Fotogalerie pátek sobota

Video: Kraťasovo vajíčka na snídani; pařit můžeme; už nám z toho hrabe; party yachting1; party yachting2; obrat proti větru; podruhé to nešlo (Katka se nekoupe); Kotula kotví 1; Kotula kotví 2;

Zářiová plavba 2008, základní informace

Cíl a termín: Rekreační plavba po Chorvatsku, 1.- 8.září 2007

Tentoktráte organizovaná starými známými z univerzitních dob VUT v BRNĚ. Organizátoři: Olda a Feďa. Celkem 16 osob a dvě lodě Bavaria 36. Plachetnice Bavaria 36, s délkou 11,6 metru je komfortní široká loďka vhodná i pro 8 členů posádky a nakonec i jako stvořená do počasí v kterém jsme se ve finále vyskytovali. Domovská marina: Šibenik, marina Mandalina, Chorvatsko

Posádka lodi Martina:

Feďa - kapitán (skipper), "Kapitán je Bůh", Cleverlance
Jarda - 1. důstojník a taky „boatsman“, který občas dává povely a hlavně zachraňuje muže přes palubu, KeyTech
Kraťas
- 2. důstojník, specialista na dračí lodě, Auroru a taky téměř kapitán, Škoda Auto
Michal - plavčík, celní znalec a taky plavec bez lana na širém moři, člen skupiny Kinedryl
Honza - plavčík, fotograf, komentátor a spisovatel modrého deníčku plného zajímavých postřehů, Pepperl Fuchs
Pája - plavčice a taktéž zapisovatelka do deníčku
Katka - plavčice převážně v tričku, referentka kulturního programu a v neposlední řadě logistika Škoda Auto
Peťa - plavčík a fotograf, konstrukce podvozky Škoda Auto

Posádka lodi Kotula:

Oldies – Kapitan (skipper), www.skoda-auto.cz
Štětináč – 1. důstojnik a „boatsman“, hlavně Yachtař a Yachtař a Yachtař z Yachtu, vědomostní banka (taky Kpt.)
Marťa – plavčice, kulturní referent, opora kapitánova, toho casu jela za dva, (a taky Kpt.)
Mira – kormidelník, lanovazač, a ma kliku…, www.kartonservis.cz, (a dalsi Kpt.)
Luťa – plavčice, vinařrka-specialistka www.ekostar.cz
Jirka – plavčik, fotograf, lanovazač, (a ještě jeden Kpt.)
Daniela – plavčice, lodní kuchařka (umí výborně zavařovat úplně všechno)
Míša – nováček, plavčice, Kynedril-lady

Cena all inclusive*: cca 9.000 Kč / na osobu a týden

Cena se stávala ze zálohy a doplatku dle rozpočtu. Rozpočet sestavuje Olda, kapitán organizátor a pokladník v jednom. V této ceně je zahrnuto: Loď a veškeré náklady na tuto rekreační plavbu (včetně jídla, poplatků v marinách, parkoviště, nafta do lodi, doprava do Šibeníku, včetně poplatků na dálnici... zkrátka cena za kterou celý zájezd mimo sezonu uděláte. Vzhledem k tomu, že jsme jeli 4 auta po 4, loď se slevou mimo sezónu, minimum poplatků v marinách a minimum motorování dostali jsme se na uvedenou cenu, cca o 3000 míň než je běžné.
*Cena nezahrnuje:
Alkohol a jiné pochutiny, které si sebou běžně bereme na loď , vlastní útraty na pevnině a turistické pojištění (160Kč/8dní)

Trasa plavby a GPS Logy

Při tomto yachtařském počinu jsem poprvé použil GPS záznam trasy. V PDAčku HP6915 jsem měl prográmek gpsVP  který zaznamenával aktuální pozice naší lodi. Podobně situaci vyřešil i kapitán Oldies a tak vznikly soubory s trasou. Pomocí vizualizačního prográmku na stránkách GPS Visualizer se daly ENMEA záznamy tras obou lodí převést populárního prográmu Google Earth (ke stažení na http://earth.google.com/).

Trasa lodi Martina:

Trasa lodi Martina z GPS

Trasa lodi Kotula:

Trasa lodi Kotula z GPS

Srovnání obou tras: Martina versus Kotula

Srovnání GPS tras Martiny a Kotuly

Soubory pro Google Earth ke stažení:

GPS trasa lodi MARTINA po jednotlivých dnech je ke stažení v tomto souboru ZIP.

GPS trasa lodi KOTULA je ke stažení v souboru zde.

Plachetnice Bavaria 36

BAVARIA 3 6Bavaria 36, exterier
 

Exteriér lodi                                                      Interiér

Technické údaje:

Délka: 11.40 m
Šířka: 3.59 m
Nádrž na palivo: 150 l
Nádrž na vodu: 150 90 l
Počet lůžek: 8
Počet kabin: 3
WC: 1
Výkon motoru: 29 (ks) (21.3 kw)
Hlavní plachta: 27.00 m2
Genoa: 36.00 m2

Bavaria 36

Zdroj: Ecos Yachting